☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie
Herb Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie

Niedziela 08.12.2019

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

EURES Odra ? Oder

SPOTKANIE INFORMACYJNO-ROBOCZE

zorganizowane w ramach realizacji porozumienia nr 16/grant EURES/2010 dotyczącego działań w ramach inicjatywy transgranicznej EURES Odra – Oder

Samorząd Powiatu Gryfińskiego, w imieniu którego działa Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie otrzymał na lata 2010-2011 grant z przeznaczeniem na działania związane z udziałem publicznych służb zatrudnienia w sieci Europejskich Służb Zatrudnienia – EURES  w ramach inicjatywy transgranicznej Odra-Oder.

W wyniku zawartego porozumienia nr 16/grant EURES/2010 dotyczącego działań w ramach EURES Odra – Oder w dniach 28-29.03.2011r. w Cedyni odbyło się spotkanie informacyjno-robocze. Celem było przygotowanie publikacji nt. sporządzania dokumentów aplikacyjnych związanych z podejmowaniem pracy i rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech oraz wymiany informacji nt. sytuacji na rynku pracy w powiatach partnerskich.

Organizatorem spotkania był Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie i jego Filia w Chojnie.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście z Niemiec, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, Powiatowego Urzędu Pracy w Świnoujściu, Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie i jego Filii w Chojnie.

Reprezentanci strony niemieckiej przedstawili szereg zagadnień dotyczących niżej wymienionych tematów:

„Warunki życia i pracy w Niemczech”.

„Organizacja urzędu pracy w Niemczech, aktualna sytuacja na rynku pracy”.

„Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech – warunki, współpraca z urzędami, koszty, obowiązkowe ubezpieczenia”.

„Rynek pracy w rejonie Uckermark. Zapotrzebowania pracodawców niemieckich na konkretnych fachowców”.

„Nauka zawodu w dualnym systemie w Niemczech”.

Po każdej prezentacji wywiązywała się dyskusja, w wyniku której uzupełniano wiedzę w temacie, rozstrzygano wątpliwości i niejasności dotyczące danego zagadnienia, a także wskazywano różnice występujące po stronie niemieckiej i polskiej.

W wyniku spotkania pozyskano wiele informacji dotyczących zagadnień związanych z w/w tematami, a także z otwarciem niemieckiego rynku pracy od dnia 1 maja 2011r. Dane te posłużą w opracowaniu publikacji, zawierającej najważniejsze i najistotniejsze informacje użyteczne dla każdej osoby planującej uruchomić działalność gospodarczą, podjęcie zatrudnienia lub pracy sezonowej w Niemczech, czy też rozpoczęcie nauki w niemieckiej szkole zawodowej. Niniejsze opracowanie zostanie zamieszczone na stronie www.pupgryfino.com.pl

Jednocześnie w związku z ogromnym zainteresowaniem tematem otwarcia niemieckiego rynku pracy Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie i Filia w Chojnie planuje w kwietniu zorganizować cykl spotkań z osobami bezrobotnymi oraz zainteresowanymi zagadnieniem.

Wytworzył:
Anna Drywa
Udostępnił:
Paweł Wawruszczak
(2011-04-06 11:30:24)
Ostatnio zmodyfikował:
Paweł Wawruszczak
(2011-04-06 11:34:08)
 
 
ilość odwiedzin: 426315

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X