Deklaracja dostępności

Deklaracja Dostępności

Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie

Data publikacji strony internetowej: 2015-03-08 Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-03-26.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu poniższych wyłączeń:

  • multimedia opublikowane przed dn. 23 września 2020 r. nie posiadają napisów dla osób z niepełnosprawnościami
  • na stronie można używać tradycyjnych skrótów klawiaturowych (tzw. szybkie menu wywoływane klawiszem Tab)

 

Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-17. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internatowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Anna Krzyształowska,anna.krzysztalowska@gryfino.praca.gov.pl . Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 91 416 45 15. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.

Siedziba Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie mieści się w budynku Dworca PKP na I piętrze. Budynek przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo. Do budynku prowadzi wejście od ulicy Sprzymierzonych bądź od strony Peronu nr 1. Od ul. Sprzymierzonych jest oznaczone wejście bezpośrednio do windy, natomiast od strony Peronu nr 1 utwardzona powierzchnia (kostka brukowa) o lekkim wzniesieniu. Do wejścia prowadzą: schody, winda oraz utwardzona powierzchnia przy peronie. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Budynek siedziby Urzędu w Chojnie jest częściowo przystosowany do obsługi klientów z niepełnosprawnościami. Dojście do budynku jest możliwe od ul. Dworcowej. Wejście jest przystosowane w podjazd dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Obsługa klienta z niepełnosprawnością ruchową odbywa się na parterze budynku.

Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.

Siedziba Gryfino: znajduje się ogólnodostępna winda z której możliwe jest skorzystanie z poziomu 0 od wejścia przy ul. Sprzymierzonych. Na schodach zamontowane są poręcze. W budynku na pierwszym piętrze znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Schody oraz drzwi oznaczone żółtym kolorem. Siedziba Chojna: w budynku nie ma windy, toaleta znajduję się na I piętrze i nie jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Schody oraz drzwi oznakowane są żółtym kolorem.

Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych.

Nie zastosowano

Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

Siedziba w Gryfinie: Brak miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami przy wejściu do budynku. Najbliższe miejsce parkingowe wyznaczone dla osób z niepełnosprawnościami jest oddalone od wejścia do budynku o około 150 m (przy postoju taksówek).

Siedziba w Chojnie: Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością jest po lewej stronie od wejścia głównego.

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.

Siedziba w Gryfinie: Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Siedziba w Chojnie: Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

Siedziba w Gryfinie oraz w Chojnie: jest możliwość zapewnienia tłumacza PJM na miejscu lub online, po uprzednim złożeniu wniosku o zapewnienie dostępności.

ALIPACJE MOBILNE Brak aplikacji mobilnych

W związku z wejściem w życie 1 kwietnia 2012 r. ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209, poz. 1243 ) osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, zwane dalej osobami uprawnionymi, mogą kontaktować się z Powiatowym Urzędem Pracy w Gryfinie za pośrednictwem:

  • poczty elektronicznej szgy@praca.gov.pl
  • strony internetowej www.gryfino.praca.gov.pl; ,

oraz osobiście

  • Sekretariat Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie, znajdujący się na I piętrze przy ul. Sprzymierzonych 1;

Proste sprawy urzędowe załatwiane są bezpośrednio przez pracowników Powiatowego Urządu Pracy w Gryfinie. Załatwienie takiej sprawy przez osobę uprawnioną nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

W sprawach skomplikowanych osoba uprawniona powinna zgłosić chęć skorzystania z pomocy tłumacza PJM (polskiego języka migowego), SJM (systemu językowo-migowego) i SKOGN (sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych) co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.

Zgłoszenia można dokonać telefonicznie za pośrednictwem osoby słyszącej pod numerem telefonu 914164515, przez e-mail: szgy@praca.gov.pl lub e-mail: anna.krzysztalowska@gryfino.praca.gov.pl

W zgłoszeniu należy wskazać rodzaj sprawy jaką chcemy załatwić w Urzędzie.

Urząd po dokonaniu zgłoszenia zapewni obsługę osoby uprawnionej w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym.

W przypadku braku możliwości realizacji takiego świadczenia, zawiadomi osobę uprawnioną, podając uzasadnienie i wyznaczając jednocześnie możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując inną formę realizacji uprawnień.

 


 

Informacja dotycząca wniosku o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.

 

Każda osoba lub jej przedstawiciel ustawowy po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić do Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie z wnioskiem  o zapewnienie dostępności architektonicznej  lub informacyjno-komunikacyjnej.

Wniosek o zapewnienie dostępności zawiera:

  1. dane kontaktowe wnioskodawcy,
  2. wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym,
  3. wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
  4. wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności.

Wnioski o zapewnienie dostępności można składać:

  1. drogą elektroniczną na adres: szgy@praca.gov.pl
  2. drogą pocztową na adres:  Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie, ul. Sprzymierzonych 1, 74-100 Gryfino

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, Dz.U. 2020 poz. 1062

 

 

 

Informacja dotycząca żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub ich elementów.

Każdy ma prawo wystąpić do Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie z żądaniem  zapewnienia dostępności cyfrowej  strony internetowej  prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie  lub elementu strony internetowej albo o jej udostępnienie za pomocą alternatywnego sposobu dostępu.

 

Żądanie zapewnienia  dostępności cyfrowej zawiera:

 

  1. dane kontaktowe osoby występującej z żądaniem,
  2. wskazanie strony internetowej lub elementu strony internetowej,  które mają być dostępne cyfrowo,
  3. wskazanie sposobu kontaktu z osobą występującą z żądaniem,
  4. wskazanie alternatywnego sposobu dostępu, jeżeli dotyczy.

 

Podmiot publiczny  odmówi zapewnienia dostępności cyfrowej elementu strony internetowej, jeżeli wiązałoby się to z ryzykiem naruszenia integralności lub wiarygodności przekazywanych informacji.

Żądanie  zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub ich elementów można składać:

  1. drogą elektroniczną na adres: szgy@praca.gov.pl
  2. drogą pocztową na adres:  Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie, ul. Sprzymierzonych 1, 74-100 Gryfino

Kontakt do Rzecznika Praw Obywatelskich: http://biurorzecznika@brpo.gov.pl

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych,tj. z dnia 14 grudnia 2022 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 82)

Do pobrania:

Wniosek o dostępność architektoniczną 

Wniosek - dostępność cyfrowa

Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego 

Plan na rzecz poprawy zapewnienia dostepności osobom ze szczególnymi potrzebami w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gryfinie 

 

Wytworzył:
Anna Krzyształowska
Udostępnił:
Kurdziel Waldemar
(2020-09-24 14:28:35)
Ostatnio zmodyfikował:
Anna Krzyształowska
(2024-03-26 09:08:52)